2014-2015

Sadler's Wells

April
3 - 6 Savion Glover
8 & 9 Alain Platel - les ballets C de la B
11 & 12 Fabulous Beast Dance Theatre
16 National Youth Dance Company
18 & 19 Family Weekend - Rapunzel
25 & 26 Kidd Pivot / Crystal Pite
May
3 - 5 Breakin' Convention '14
8 - 10 Oliver Dubois Company
14 - 17 Scottish Ballet
20 - 24 Rambert
27 - 29 Rosas & Ictus
June
3 & 4 Bruno Beltrão
5 - 7 Russell Maliphant Company
10 - 14 Akram Khan Company
17 & 18 Sadler's Sampled: Dada Masilo
20 & 21 Sadler's Sampled: Fabulous Beast Dance Theatre
23 & 24 Sadler's Sampled: Eastman - Sidi Larbi Cherkaoui
28 & 29 Sadler's Sampled: Playlist
July
1 - 4 Nederlands Dans Theater 1
8 - 27 Brasil Brasileiro
September
12 & 13 Elixir Festival: KnowBody
17 - 20 Mark Baldwin & Ladysmith Black Mambazo
24 - 27 Royal Swedish Ballet
October
1 - 4 Grupo Corpo
8 - 11 New Adventures & Re:Bourne - Lord of the Flies
14 - 16 Birmingham Royal Ballet - Beauty and the Beast
17 & 18 Birmingham Royal Ballet - Shadows of War
20 & 21 TAO Dance Theatre
30 & 31 Thomas Adès: See the Music, Hear the Dance
November
1 Thomas Adès: See the Music, Hear the Dance
3 - 8 Akram Kahn & Israel Galván
10 & 11 Jasmin Vardimon Company
13 & 14 Cullberg Ballet
18 - 22 Rambert
25 - 29 Sylvie Guillem & Akram Khan
December
2 - 31 Edward Scissorhands
January
1 - 11 Edward Scissorhands
14 - 18 BalletBoyz
22 & 23 Compagnie 111 / Aurelien Bory / Kaori Ito
26 & 27 Richard Alston Dance Company
February
5 - 8 The Associates
10 & 11 Ultima Vez
10 & 11 Wayne McGregor | Random Dance
16 - 18 Gala Flamenca — Antonio Canales, Carlos Rodríguez, Jesús Carmona, Karime Amaya
19 Arcángel
20 & 21 Ballet Flamenco de Andalucía
22 Gerardo Núñez
23 & 24 Eva Yerbabuena
26 & 28 Ballet Nacional de España
March
1 Compañía Manuel Liñán
10 - 15 English National Ballet
20 & 21 Candoco Dance Company/Jérôme Bel
24 - 28 Northern Ballet
31 Scottish Ballet



top »

Peacock Theatre

April
8 - 19 English National Ballet - My First Ballet: Coppélia
24 - 27 London Children's Ballet - Nanny McPhee
May
6 - 24 Havana Rakatan
27 - 31 FLASH MOB
June
1 - 8 FLASH MOB
10 - 28 Rasta Thomas' Bad Boys of Dance
July
2 - 5 New English Ballet Theatre
19 - 27 Mummenschanz
September
16 - 30 The 7 Fingers
October
1 - 4 The 7 Fingers
7 - 25 Ballet Revolución
November
26 - 30 The Snowman
December
1 - 31 The Snowman
January
1 - 4 The Snowman
9 & 10 The Royal Danish Soloists and Principals
27 - 31 Tango Fire
February
1 - 14 Tango Fire
17 - 28 Cirque Éloize
March
3 - 29 Rasta Thomas' Dance Company



top »

Lilian Baylis Studio

April
18 & 19 Family Weekend - gobbledegook
May
13 & 14 =dance: Stopgap Dance Company
20 & 21 Hetain Patel
June
6 & 7 TAO Dance Theatre
September
13 - 15 Elixir Festival: Extracts
26 Wild Card: Seeta Patel
28 =dance: DMD+
October
2 & 3 Margrét Sara Guðjónsdóttir
10 & 11 Maija Hirvanen
November
1 & 2 Curious Seed
7 Wild Card: Neil Callaghan
11 & 12 zero visibility corp
16 & 17 =dance: Candoco Dance Company
December
11 =dance: Statement Pieces
13 - 31 The Little Match Girl
January
1 - 4 The Little Match Girl
16 =dance: Magpie Dance
February
2 & 3 Burrows & Fargion
7 Sally Marie & John Ross
19 Olga Pericet and Paco Villalta
March
5 & 6 François Chaignaud & Cecilia Bengolea
18 Casson & Friends



top »