2016-2017

Sadler's Wells

April
1 & 2 The 7 Fingers
7 National Youth Dance Company | Michael Keegan-Dolan
13 - 16 English National Ballet
20 - 24 BalletBoyz
30 Breakin' Convention '16
May
4 - 7 Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan
10 - 14 Rambert
17 - 20 Nederlands Dans Theater 2
24 - 28 Northern Ballet
27 Northern Ballet
31 Crystal Pite & Jonathon Young
June
1 Crystal Pite & Jonathon Young
7 - 12 Lucy Carter / Michael Hulls / Nitin Sawhney
16 & 17 Alain Platel, Frank Van Laecke & Steven Prengels
20 & 21 Marie Chouinard
24 & 25 L.A. Dance Project
29 - 30 Natalia Osipova
July
1 - 3 Natalia Osipova
6 - 8 Hofesh Shechter Company
12 - 16 Paco Peña Flamenco Dance Company
26 - 31 Vamos Cuba!
August
1 - 21 Vamos Cuba!
September
6 - 17 Alvin Ailey American Dance Theater
19 & 20 L-E-V
24 Home Turf
24-30 Natalia Osipova
October
1 Natalia Osipova
3 & 4 TAO Dance Theater
7 & 8 CCN Ballet de Lorraine
10 & 11 Birmingham Royal Ballet
13 & 15 Birmingham Royal Ballet
18 & 19 Jérôme Bel
19 Suzie Birchwood
21 & 22 Candoco Dance Company
24 & 25 Jasmin Vardimon Company
27 & 28 Eastman - Sidi Larbi Cherkaoui
November
2 - 5 Yang Liping Contemporary Dance
7 & 8 Rambert
10 - 12 Rambert
15 - 19 Cloud Gate 2
21 - 23 English National Ballet
25 & 26 Michael Keegan- Dolan
29 - 31 National Ballet of China
December
1 - 3 National Ballet of China
6 - 31 Matthew Bourne/New Adventures
January
1 - 29 Matthew Bourne/New Adventures
February
3 & 4 Sadler's Wells Sampled
9 - 12 Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
15 - 26 Flamenco Festival London
March
4 - 11 Company Wayne McGregor / Paris Opera Ballet
14 - 18 Sergei Polunin
23 - 31 English National Ballet



top »

The Peacock

April
6 - 9 Motionhouse
21 - 24 London Children's Ballet
May
24 - 31 The Merchants of Bollywood
June
1 - 11 The Merchants of Bollywood
14 - 18 ZIK'R
July
6 - 10 English National Ballet
September
3 - 10 British Youth Opera
7 - 10 British Youth Opera
October
13 & 15 The China National Peking Opera Company
14 & 15 The China National Peking Opera Company
18 - 31 Burn the Floor
November
1 - 5 Burn the Floor
9 - 12 New English Ballet Theatre
23 - 31 The Snowman
December
1 - 31 The Snowman
January
1 The Snowman
9 & 10 Gandini Juggling
12 - 15 Familie Flöz
31 Tango Fire
February
1 - 18 Tango Fire
21 - 28 Mother Africa
March
1 - 11 Mother Africa
14 - 25 Yamato



top »

Lilian Baylis Studio

April
22 & 23 JV2
May
5 & 6 Cecilia Lisa Eliceche
21 & 22 Aracaladanza in association with MOKO Dance
26 & 27 Wild Card - dotdotdot dance
June
2 Trajal Harrell
September
10 Open Art Surgery
29 Matthias Sperling
October
13 & 14 SoftMachine: Surjit & XiaoKe x ZiHan
21 & 22 Soft Machine: Yuya & Rianto
27 & 28 Wild Card
November
11 - 19 Independent Opera
24 & 25 Hetain Patel
December
10 - 30 The Little Match Girl
January
12 - 14 Mossoux Bonté
16 - 19 Joli Vyann
21 Breakin’ Convention presents Back To The Lab
25 52 Portraits
27 & 28 Maquette
25 52 Portraits
February
9 & 10 ŻfinMalta Dance Ensemble
18 & 19 Second Hand Dance
March
2 & 3 Stopgap Dance Company
9 & 10 Aakash Odedra Company
15 - 17 Adam Linder
18 Future Elements Night
30 & 31 Wild Card - Dan Daw



top »

Platform Theatre

April
7 - 9 Alexander Whitley Dance Company



top »

Royal Albert Hall

October
3 - 7 Carlos Acosta
November
2 Nitin Sawhney



top »