2017-2018

Sadler's Wells

April
1 & 2 The 7 Fingers
1 English National Ballet
3 - 8 New Adventures
11 & 12 Crystal Pite & Jonathon Young / Kidd Pivot & Electric Theatre Company
14 & 15 Family Weekend
19 National Youth Dance Company, Damien Jalet
22 BBC Young Dancer 2017
23 Requiem for Aleppo
29 & 30 Breakin’ Convention ‘17
May
3 - 7 Compagnie du Hanneton / James Thierrée
9 - 13 Northern Ballet
12 Northern Ballet
22 - 24 m!longa
31 DESH
June
1 - 3 DESH
7 - 10 Scottish Ballet
13 & 14 Anne Teresa De Keersmaeker
16 & 17 Richard Alston Dance Company
23 - 26 Elixir Festival
27 & 28 Alexander Whitley Dance Company
30 Alain Platel
July
1 Alain Platel
4 - 8 Voices of the Amazon
12 - 15 Dorrance Dance
19 - 31 Tanguera
August
1 - 6 Tanguera
8 - 12 Paco Peña Flamenco Dance Company
September
12 - 16 Hofesh Shechter Company
20 - 23 English National Ballet — Giselle
27 - 30 Acosta Danza
October
4 - 7 Company Wayne McGregor
4 - 7 Company Wayne McGregor
10 -14 BalletBoyz
16 & 17 Shobana Jeyasingh Dance
19 & 20 Lyon Opera Ballet
27 & 28 Jasmin Vardimon Company
31 Birmingham Royal Ballet
November
2 Birmingham Royal Ballet
3 & 4 Birmingham Royal Ballet
9 - 12 Darbar Festival 2017
15 Meg Stuart / Damaged Goods & Münchner Kammerspiele
17 & 18 Kyle Abraham / Abraham.In.Motion
21 - 25 Rambert
30 Michael Keegan-Dolan / Teaċ Daṁsa
December
1 Michael Keegan-Dolan / Teaċ Daṁsa
9 - 31 Matthew Bourne's Cinderella
January
1 - 27 Matthew Bourne's Cinderella
February
2 & 3 Sampled
8 - 11 Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
14 - 25 Flamenco Festival London
March
6 & 7 Ballet British Columbia
20 & 21 Fabrizio Cassol & Alain Platel
23 & 24 Richard Alston Dance Company
26 - 28 Sidi Larbi Cherkaoui, Antony Gormley with monks from the Shaolin Temple
30 Family Weekend - balletLORENT



top »

The Peacock

April
11 - 22 English National Ballet
26 - 29 Motionhouse
May
1 - 3 Mark Murphy’s
6 - 20 SOHO
June
13 - 30 Taj Express
July
1 - 2 Taj Express
August
September
12 - 30 Footloose
October
4 - 21 Cirque Éloize
24 - 31 Vamos Cuba!
November
23 - 30 The Snowman
December
1 - 31 The Snowman
January
1 - 31 Jakop Ahlbom Company
February
5 - 17 Cirque Berserk
20 - 24 Beats on Pointe
28 Tango after Dark
March
1 - 17 Tango after Dark
21 - 24 Motionhouse
29 - 30 English National Ballet and English National Ballet School



top »

Lilian Baylis Studio

April
1 Open Art Surgery
25 Marc Brew Company
May
4 & 5 Agudo Dance Company
12 Project O
June
1 & 2 Nora
8 Wild Card - Ella Mesma
July
6 & 7 Mithkal Alzghair
August
September
28 & 29 Joe Moran / Dance Art Foundation
October
19 & 20 Jan Martens
November
2 - 4 Pepa Ubera and Josefina Camus
9 - 12 Darbar Festival 2017
23 & 24 Wild Card - Gianluca Vincentini
December
2 - 4 The Little Match Girl
January
19 - 20 Yasmine Hugonnet
January
27 Breakin’ Convention presents Back To The Lab
March
3 Open Art Surgery
22 & 23 Wild Card - Neon Dance



top »

Platform Theatre

April
7 - 9 Alexander Whitley Dance Company



top »

Multi Storey Car Park - Queen Elizabeth Olympic Park

May
17 - 20 Boris Charmatz



top »

Yeomanry House

September
7 - 9 Rosie Kay Dance Company