2018-2019

Sadler's Wells

April
7 National Youth Dance Company / Sharon Eyal
12 - 21 English National Ballet
26 - 28 BalletBoyz
May
26 - 28 BalletBoyz
5 - 7 Breakin’ Convention ’18
9 - 12 Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan
15 - 19 Northern Ballet
22 - 26 Rambert
29 - 31 Akram Khan Company
June
1 - 9 Akram Khan Company
12 & 13 Birmingham Royal Ballet
15 & 16 Birmingham Royal Ballet
15 & 16 Semperoper Ballett
26 - 29 Nederlands Dans Theater 1
July
4 - 7 Hofesh Shechter Company
13 & 14 L-E-V
26 - 28 Company Wayne McGregor
August
1 - 18 Carmen La Cubana
September
12 - 16 Natalia Osipova
20 - 29 English National Ballet
October
4 - 6 William Forsythe
11 - 13 Julie Cunningham / Alesandra Seutin / Botis Seva
16 & 17 Dimitris Papaioannou
22 - 24 Jasmin Vardimon Company
13 - 17 Mark Morris Dance Group / Silkroad Ensemble
30 & 31 Birmingham Royal Ballet
November
1 - 3 Birmingham Royal Ballet
6 - 10 Rambert
23 - 25 Darbar Festival
27 & 28 Dystopian Dream
30 GöteborgsOperans Danskompani, Sidi Larbi Cherkaoui & Antony Gormley
December
1 GöteborgsOperans Danskompani, Sidi Larbi Cherkaoui & Antony Gormley
4 New Adventures - Matthew Bourne’s Swan Lake
January
1 - 27 New Adventures - Matthew Bourne’s Swan Lake
31 Gandini Juggling
February
1 & 2 Gandini Juggling
2 Sadler's Wells Sampled
14 - 17 Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
22 - 25 Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
March
1 & 2 Richard Alston Dance Company
5 - 9 BalletBoyz
15 - 17 Russell Maliphant
20 - 23 Mark Morris Dance Group
26 - 30 Northern Ballet



top »

The Peacock

April
26 - 28 Phoenix Dance Theatre
19 - 22 London Children’s Ballet
May
1 - 19 The Tap Pack
23 - 31 TriOperas
June
1 TriOperas
September
11 - 22 Les Ballets Trockadero de Monte Carlo
September
2 - 20 Taj Express
27 - 29 New English Ballet Theatre
October
23 - 31 Dein Perry’s Tap Dogs
November
1 - 10 Dein Perry’s Tap Dogs
22 - 31 The Snowman
December
1 - 31 The Snowman
January
1 - 6 The Snowman
February
20 - 28 Cirque Éloize
March
1 - 9 Cirque Éloize
12 - 31 Yamato



top »

Lilian Baylis Studio

April
12 Wild Card - Spoken Movement
12 Cecilia Bengolea & François Chaignaud
25 & 26 DeNada Dance Theatre
27 & 28 JV2
May
9 Step Change Studios
10 & 11 Jonathan Burrows and Matteo Fargion
24 & 25 Wild Card - Humanhood
31 Roberta Jean
June
1 Roberta Jean
5 - 8 Akram Khan Company
14 & 15 Alexandra Waierstall
September
12 - 14 Jefta van Dinther
15 Breakin’ Convention Presents: Open Art Surgery
October
9 & 10 Young Associates
18 - 20 Akram Khan Company
25 & 26 Eva Recacha
November
1 & 2 Matthias Sperling
2 Institute of Neurochoreography
7 & 8 Aakash Odedra Company
15 - 17 Wilkie Branson
29 & 30 Mavin Khoo
January
10 & 11 Olivier de Sagazan
17 - 19 A Night with Thick & Tight
26 Breakin’ Convention presents Back To The Lab
March
2 Open Art Surgery