Skip to main content

Our colleagues

Executive Team

Artistic Director & Chief Executive Sir Alistair Spalding*
Executive Director Britannia Morton*
Organisational Development Partner Rebecca Webber
Head of Projects & Governance Charlotte Meyer
Executive Assistant & Governance Administrator Nadine Pain
Projects Coordinator Joy Williams

Breakin’ Convention

Artistic Director  Jonzi D 
Director of Breakin’ Convention  Michelle Norton*
Breakin’ Convention Producer  Emma Ponsford 
Digital Communications Officer  Dave Barros 
Learning Projects Manager  Shay Rafati 
Assistant Producer Kim Chi Le
Breakin’ Convention Assistant Leroy Kanyowa

Catering and Events

Director of Catering & Events Zuzana Galikova*
Catering 
Head of Catering Alejandro Castaño
Kitchen Assistant Vanessa Beaton
Kitchen Porter Yonnah Kamara
Catering Administrator Janet Sutton
Duty Catering Managers Felicity Brown, Jolanta Petrauskaite, Slawomir Raczka, Sonia Teape
Café Team Leader Anca Stoica
Café Assistant Tessa Henrich
General Catering Assistants We are also supported by our pool of casual colleagues;
Aino Kannas, Alex Abad Cabedo, Alexia Bergman, Amber Lacy, Amy Rye, Andrian Rosca, Beth Stoddart, Blake Watt, Celia Rocha, Charlotte Saul-Patterson, Claire Walker, Daniel O’Keefe, Ella Sophoclides, Flavien Cornilleau, Garry Sermanni, Isabel Bogo Saavedra, Javen McKellop, Jill Johnson, Katherine Sarney, Laura Kasmauskaite, Leona Collins, Lizzie Treece, Mahalia Dumas, Martha Ritchie, Maud Cuenin, Natalia Zmuda, Nicola Lewis, Nina Molina, Petronella Wiehahn, Phoebe Grove, Phoebe Wagner, Roger Maul, Roisin Kennan, Samuel Menhinick, Sarah Cribdon, Sula Castle, Vaishnavi Hajari, Verdiana Benante
Events 
Events Manager Alessio Romani
Events Executive Ana Lecic
Events Sales Executive Linda Olivier-Wright
Events Coordinator Johanna Brown

Data & Systems

Director of Data & Systems  Matt Kirby*
CRM Database Manager  Dmitrij Zeile 
IT Service Delivery Manager  Senad Bokhari 
IT Service Desk Analysts  Stephen Amissah, Jake Hummerston 

Development

Director of Development Hamble Wallace*
Head of Individual Giving Katie Wellington
Head of Trusts Edie Culshaw
Development Manager, Operations Charly Fraser Annand
Individual Giving Manager Rebecca Fogg
Corporate Partnerships Manager Lewis Wood
Members & Patrons Officer Emma Stanworth
Trusts & Foundations Coordinator Holly Willmott
Corporate Partnerships & Events Officer Moon Blaha-Carrat
Individual Giving Coordinator Siannon Saunders
Development Assistant Saskia Marland

Digital Stage & Content

Interim Director of Digital Stage Bia Oliveira
Content
Senior Content Manager Rosanna Chianta
Senior Content Manager (Maternity Cover) Lorraine Camm
Senior Content Officer Rosie Mackie
Digital Content Producer Sheli Ali

Finance

Director of Finance & Business Performance  Isobel Chester* 
Finance Controller  Grace Stafford 
Senior Management Accountant  Rémi Lacroix 
Senior Finance & Payroll Officer  Monisola Samuel 
Production Accountant  Guy Thomas 
Show Accountant  Chantel Holgate
Finance Assistant  Sheena Shah 

Choreographic School

Head of Choreographic School Martin Hargreaves

Learning and Engagement

Director of Learning & Engagement Joce Giles*
Head of National Youth Dance Company Hannah Kirkpatrick
NYDC Company Manager Rebecca Leslie
Head of Community Engagement Natasha Anderson
Projects Producers Lucy Clarke-Bishop, Christopher Haddow
Projects Manager Elaine Foley
Learning & Engagement Manager Laura Warner
Learning & Engagement Officer Shakira Holder
NYDC/Learning & Engagement Coordinator Brittany Roberts
Learning & Engagement Assistant Zeynep Gunaydin
Learning & Engagement Trainee Parwinder Kaur

Marketing & Communications

Director of Marketing & Communications Christopher Travers*
Marketing 
Head of Marketing Georgette Purdey
Marketing Manager, Producing & Touring Jordan Archer
Marketing Manager, Peacock Theatre Piera Orizzonte
Marketing Manager Florence Miller
Marketing Officer Emma Johnson
Marketing Campaigns Officer Anna Chripko
Marketing Coordinator Alessandra Miglietti
Marketing and Communications Coordinator Zoe Innes
Digital 
Senior Digital Manager Mark Doerfel
Video & Digital Specialist Sarah Vaughan-Jones
Junior Videographer James Hedgecock
Digital & Content Coordinator Angharad Mainwaring
Press & Communications 
Head of Media & Communications Caroline Ansdell
Media Campaigns Manager Freddie Todd Fordham
Media Officers Laura Neil, Lucy Colomb
Social Media 
Senior Social Media Manager Sîan-Estelle Petty
Senior Social Media Officer Tasha Msanide
Ticket Sales 
Head of Ticket Sales James Broderick
Ticket Sales Systems Manager David Knight
Ticket Sales Revenue Manager James McCowan
Customer Service Operations Manager Arthur Cole
Membership & CRM Executive Ana Beatriz Kling
Ticket Sales Executives Domokos Wootsch, James McAndrew
Ticket Sales Assistants Georgina Rawson, Hannah Churchill, Lisa Diveney, Lauren Parker, Sheila Motani, Benedict Welch

We are also supported by our pool of casual colleagues;
Melissa Collier, Wesley Jones, Stephanie Lodge, Sophie Newton, Grace Nyandoro, Nicola O’Keeffe, John Sinclair

People

Head of People & Inclusion  Lesley Owusu
People Partners  San Malhi, Zsolt Paulo
People Coordinator  Tiegan Hummerston
People Team Apprentice  Debora Straus

Producing and Touring

Executive Producer  Suzanne Walker* 
Head of Producing & Touring  Bia Oliveira 
Senior Producer  Ghislaine Granger 
Producer  Florent Trioux 
Assistant Producers Molly Jones, Sophie Delahaye
Producing & Touring Assistant Ali Eggleton
Producing & Touring Trainee  Sahara Huang

Programming

Associate Artistic Director Robert Jones
Head of Programme Management Richard Cross
Peacock Programmer David Fry
Producer Robyn Cabaret
Assistant Producer Ciara Lynch
Programme Manager Marissa Garbo
Programming Coordinator Nancy Turner
Programming Trainee Connie Boeree

Technical

Technical Director Oliver Clark*
Head of Production Adam Carrée
Technical Production Manager Pete Maxey
Sadler’s Wells Theatre 
Technical Manager Adam Pritchard
Technical Coordinator Tom Hares
Head of Stage & Flys Jonny Liron
Head of Lighting Graham Cutting
Head of Sound Mark Noble
Head of Wardrobe Miwa Mitsuhashi
Technicians Lewis Brand-Shaw, Jiayi Chong, Olly Clarke, Sam Lane, Michael Leonard
Peacock Theatre 
Technical Manager,  Peacock Theatre Paul Burgess
Senior Technician James Kazwini
Technicians Sophie Brown, Kathryn Mercer
Creative Venue Technician Apprentice Lydia Ford
Lilian Baylis Studio 
Head Technician, Lilian Baylis Studio Jonathan Downs
Technicians Simon Young
Theatre Technicians We are also supported by our pool of casual colleagues;
Amber-Rose Adkins, Lisa Aitkin, Liam Allen, Gillian Allright, Kamilia Anna Harchi, Marius Arnold-Clarke, Kayleigh Atkinson, Bob Bagley, Sophie Bailey, Jacqueline Barker, Harry Baxter, Gemma Bishop, Dominic Bouffard, James Brittle, Silvana Brunati, Nick Burge, Juan Carmona, William Carter, Martyn Case, Jennifer Cashman, Alex Castro, Valentina Centra, Jia Yi Chong, Darren Clarke, Imogen Clarke, Lee Clemens, Hailey Coleman, Barrie Connolly, Dom Cook, Amauri Crepaldi, Simon Dawson, Dominic Dienst, Jef Dodsworth, Kieran Doyle, Emma Dymott, Jack Elsley, Ben Fewster, Harriet Finch, Eugenia Fiusco, Oliver Francis, Carlos Francisco Navajas, Will Frost, Jocelyn Fu, Alex Gardner, Helen Gardner, Neil Gillies, Marcia Gittens, Helen Godfrey, Rebecca Goldstone, Seorais Graham, Adelaide Green, Caris Grey, Matt Grocock, Andrej Gubanov, Hayden Gurney, Kirstin Harrison, Leon Harris, Amelia Hawkes, Bradley Herson, Josh Hollyfield, Melissa Holmes, Abigayle Holt, Anthony Hyman, Thomas Ivison, Inca Jaackson, Kurtis Jeremiah, Richard Jones, Fiona Kennedy, Sean Kennedy, Tris Kimbrough, Mitchell Knight, Sean Knowles, Kata Kwiatkowska, Franny Lagemann, Mattis Larsen, Harry Lawrence, Harry Leng Bloodworth, Jordan Lewis, Matthew Lewis, Thomas Lightbody, Vincenzo Lullo, Bryony Maguire, Chase Marks, Gus Martinez, Megan Mawhinney, Aoife McAfield, Gerard McDermott, Scott McFarlan, Nick McHale, Alex McManus, Reinis Melihovs, Tyson Miller, David Mooney, David Moorcroft, Mariana Morgado, Trent Morrison, Isaac Mundy, Gareth Mundy, Teddy Nash, Ariane Nixon, Robert Oatley, Folasade Olaseni, Michael Osilesi, Anthony Owens, Harry Owens, Benji Page, Eleanor Pipe, Aimee Pompili, Chris Purnell, Kiam Pursey Kennedy, Samuel Raffal, Rashid Rashman, Isabel Ribbeck, Matthew Richards, Jessica Richardson, Helen Roberts, Shona Robinson, Ben Rolls, Beth Rose, Martha Saloum, Lucia Sanchez Roldan, Mauro Saquitala-Silvestre, Dinesh Sattee, Ken Savva, Leon Sawicki, Kimiko Shiga, Anita Sidoruk, Winston Skerrit, Georgina Spencer, Xander Smith, Andre Sobral, Alexandra Stefani, Elliott Surbey, Gillian Tan, Paul Thomas, Fraser Thompson Noble, Philip Tunstall, Craig Tye, Jake Upward, Dave Vincent, Liam Walls, Bernadette Ward, Molly Ward, Richard Warren, Mark Webber, Ben Webster, Finley Wellspring, Sam Westwood, Lauren Woodhead

Visitor Experience

Director of Visitor Experience Howard Clark*
Visitor Experience Assistant Claudia Marciano
Building Services
Building Services Manager Tony Stacey
Deputy Building Services & Energy Manager Wayne Lawrence
Building Services Technicians Ron Caverly, Ian Drummond, Richard Emmett, Daniel Knapton, Anthony Kolawole, Ghion Mekonnen
Front of House
Senior House Manager Marguerite Bullard
Front of House Operations Manager Francesca Padovani
Front of House Supervisors Larry Harrison-Mateeba, Joel Cottrell, Wallis Hamilton-Felton
Merchandising Sales Executive Evie Emslie
Performance Cashier Paula Patritti
Front of House Assistants Ewa Lamond, Lisa Laville, Claire Marty, Rowan Roberts, Jairo Zaldua

We are also supported by our pool of casual colleagues;
Christina Adonoo, Makiko Aoyama, Winifred Arin-Amankwah, Serael Asphall, Naida Babic, Iacob Bacian, Corinna Barker, Lisa Beck, Amy Bentley, Amelia Broadway, Jane Chan, Naomi Cockshutt, Gabriella Conn, Louise Cooper, Golda Dahan, Marie Deane, Iona Delves-McGuire, Roseann Dendy, Helen Doyle, Eleanor Edgeworth, Shannon Dray, Barney Evans-Doran, Lindsey Fraser, Carina Griffiths, Greta Hanson, Fidelma Hanrahan, Christopher Harmer, Kylie Hawryliw, Sam Hind, Jasmine Kambi, Laura Kasmauskaite, Athena Kavaklioti, Grace Keeble, Rachel Laird, Ljiljana Lemajic, Esther Mark, Katie Mason, Timesha Mathurin, Rhiannon Mendes, Carole Mitchell, Max Otten, Zahida Palma Moreno, Wendy Parry, Jack Poole, Eloise Price, Anahita Roshna, Jamie Sheehan, Magdalena Sobczynska, Rebecca Smith, Ysabel Standish, Mollie Sutcliffe, Charlotte Tilley, Caroline Topley, Nu Tran, Lottie Vallis, Amanda Vokes, Lucy Waterhouse, Emma Wells, Ting-Ning Wen, Zoe-Nicole Wheat, Shoufan Wilson

Stage Door
Receptionist Joann Peek
Stage Door Keepers Paula Atkinson, Susannah Horwood, Jadesola Omole, Magdalena Radlowska, Hannah Scothern, Abi Sehmi, Oliver Wood

We are also supported by our pool of casual colleagues;
Neil Collins, Claudia Marciano

Housekeeping
Cleaning & Housekeeping Manager Fabian Arias
Cleaning & Housekeeping Supervisor Ken Debidin
Cleaning & Housekeeping Team Leaders Antonio Villanueva, Lary Legario
Cleaners Albina Boho, Jeffrey Balighot, Kelly Dago, Sium Ghile, Albina Kutkoswka, Marlon Passial, Mercan Sahin, Thayaparan Eliyathamby Sinnathamby, Ziegfredo Tanilon, Ewa Zmuda
Security
Security Officers Kenny James, Kemoh Sesay, Sainatha Vairavanathan, Tuncel Yurdakul

 

*Represents colleagues who are on our Senior Management Team

Sadler’s Wells Workforce Data

Our vision is to create, through dance, a depth of connection beyond borders, cultures and languages so we see ourselves in each other. Having a workforce that represents a diversity of thought and lived experience is crucial in achieving this vision.

We ask our colleagues and Board of Trustees to self-report on how they identify, and this data helps track progress and inform decision-making. The data includes the categories of gender, working hours, sexual orientation, age, ethnicity, and disability & impairment. Each year’s data represents a snapshot in time, taken in April of that year.

We will continue to update this data on no less than an annual basis, with the next update coming by August 2022.

Sadler’s Wells Workforce Data